Kayıtlara Geçsin: LGBTİ+ Karşıtı “Büyük Aile Buluşması”na Tepkiler

Bugün, yani 18 Eylül 2022 kuvvetle muhtemel toplumsal hafızamıza kazınacak ve çok uzun süre orada da kalacak bir tarih.

Yıllardır LGBTİ+ mücadelesine ve özellikle de Onur Yürüyüşüne takıntılı bir faşistin, her gün daha da muhafazakarlaşan ve yobazların arzularıyla şekillendirilen Türkiye toplumunun, yıllardır ensemizde boza pişirdiği “hassas değerlerlerini” 45687745. kez kışkırtma denemesi ilk kez meyvesini bu yıl verdi, veriyor. Küçük bir faşist grup ve internet trolleriyle başlayan yaygara, bir anda devlet destekli bir lince ve LGBTİ+ karşıtı kampanyaya dönüştü. Ve bugün bir yürüyüşle “taçlandırılacak”.

“Büyük Aile Buluşması” adlı komplo teorisi tiyatrosu bugün Onur Yürüyüşlerinin yedi yıldır yasaklı olduğu, muhaliflerin neredeyse tüm eylemlerinin engellendiği, polis saldırılarıyla bastırıldığı İstanbul’da, Saraçhane Parkı’nda gerçekleştirilecek.

RTÜK’ün bu nefret organizasyonunun videosunu “kamu spotu” olarak yayınlama kararıyla birlikte başlayan tartışma mevzuyu gündemin ortasına bir anda yerleştiriverdi. Yobaz troller sosyal medyada yanlış bilgi ve nefret yayarken, LGBTİ+ hakları konusunda daha atik davranmasını beklediğimiz çok sayıda kurum ve kişi de epey bir süre konuya sessiz kaldı. Buradan elbette bilerek sessiz kaldılar anlamı çıkmasın. Kafasını diğer tarafa çevirenler elbette olmuştur ancak, beklediğimiz tepkiler biraz geç gelmeye başladı doğrusu. Ancak yine de enseyi karartıp, bardağın boş tarafına bakmaya gerek yok. LGBTİ+’lar bu duruma alışık. Sıranın bize gelmesi hep biraz zaman alıyor. Geç olsun güç olmasın diyor, ileride bu korkunç ve zor zamanlarda kimler yanımızda durmuş hatırlayabilmek için kurumsal ve kişisel tepkileri sizler için bir araya getiriyoruz. Listenin eksikleri olabilir. Gözden kaçırdıklarımızı bize iletebilirsiniz.

Bu vesileyle tekrar etmek istiyoruz:

LGBTİ+ hakları insan haklarıdır! Komplo teorileriyle, yanlış, çarpıtılmış bilgilerle ve nefretle varlığımızı hedef haline getirenlere karşı her zaman olduğu gibi direneceğiz.

Biz burdayız! Varız! Olmaya da devam edeceğiz!

Yobaz karanlık gidecek, lubunyalar kalacak!

Bu karanlık gündemde LGBTİ+’ların yanında olan herkese teşekkür ediyoruz.

Görsel: Aslı Alpar

Author

  • Bawer

    Velvele Kurucu Yayın Yönetmeni, gazeteci, çevirmen, editör, LGBTİ+ ve göçmen hakları aktivisti.

2 Comments

Bir Cevap Yazın