Queer kurtuluş & Filistin

alQaws tarafından, geçen ay İsrailli yerleşimci sömürgeciliğine karşı ayaklanmanın ışığında hazırlanan queer kurtuluşu ve Filistin arasındaki bağlantıları araştıran çevrimiçi bir kaynak. Queer kurtuluşu temelde Filistin’in kurtuluşuna dair hayallere sıkı sıkıya bağlıdır.

Özgürlük mücadelesi sürüyor. İsrail’in yerleşimci sömürge projesini ve her türlü baskıyı sona erdirene kadar aksiyon almaya, Filistin’de ve uluslararası queer ve trans topluluklarını seferber ve angaje etmeye devam etmeliyiz.

1.

Geçtiğimiz ay Filistinliler, sömürge sınırlarına ve İsrail’in mülksüzleştirme, yerinden etme, toprak hırsızlığı, askeri işgal, parçalanma ve kuşatma uygulamalarına meydan okuyarak Kudüs, Lyd, Hayfa, Ramallah, Gazze ve sayısız başka şehirde sokağa çıktılar.

Birlik mesajı yüksek sesle ve net bir şekilde çınladı: Filistin’in kurtuluşu ancak İsrail’in yerleşimci sömürge projesinin tamamen ortadan kaldırılmasıyla sağlanabilir.

2.

Queer kurtuluş temelde Filistin kurtuluşu hayaline bağlıdır: kendi kaderini tayin, haysiyet ve tüm baskı sistemlerinin sonu.

Yerleşimci sömürge bağlamında, sömürgeciliğin bittiği ve ataerkil şiddetin başladığı yer arasında net bir çizgi yoktur. 

Ataerkillik ve cinsel baskıya karşı mücadele, yerleşimci-sömürgecilik ve kapitalizme karşı mücadele ile iç içe geçmiştir.

3.

Queer kurtuluş, İsrail yerleşimci sömürgeciliği de dahil olmak üzere her baskı sisteminin temeli olan heteronormativite ve ataerkinin reddine dayanan, cinsellik ve cinsiyete yönelik politik bir yaklaşımdır.

Queer ve feminist siyaset, bir bireyin kimliğinin ötesine geçer. Bunlar herkes için ilgili politik çerçevelerdir, çünkü adil bir toplum inşa etme mücadelesinde hepimizin birbirimizle nasıl ilişki kurduğumuzu açık ederler. 

4.

Queer özgürleştirici siyaset, queer ve trans Filistinliler olarak toplumumuzun ve mücadelemizin ayrılmaz bir parçası olduğumuzu savunuyor.

İsrail sömürgeciliğiyle ilgili analizimiz, derin bir toplumsal cinsiyet ve cinsel politika anlayışını içermiyorsa eksik kalır.

Ötekileştirilen grupların deneyimlerini ve analizlerini merkeze almak, daha güçlü bir hareket ve özgürleşme için daha kapsayıcı bir ufuk inşa etmemizi sağlar.

5.

İsrail’in yerleşimci sömürgeciliği ve pembe badana (pinkwashing) gibi taktikler, queer deneyimlerimizi bizi kendi toplumumuza ve topluluklarımıza karşı düşmanmışız gibi göstererek-bu toplululara karşı gibi göstererek için  silaha dönüştürüyor.

Pembe badana bir tür kolonyal şiddettir. Filistinli queer’leri kendi toplumlarından uzaklaştıran zararlı anlatıları ve politikaları teşvik eder.

Pembe badanaya cevabımız, özgürlüğün bölünmez olduğunu ve zaferin buluşma noktasında hepimiz için bir yer olacağını söylemektir. 

6.

Suça bulanmış İsrail hükümeti ve Siyonist LGBTQ hareketi, sömürge ajandasını ilerletmek için Filistinli queer’lerin yaşanmış gerçeklerini manipüle ediyor ve kötüye kullanıyor.

Dayanışma ve eylem standartları sömürgeci tarafından belirlenemez.

7.

İsrail yerleşimci sömürgeciliğine karşı mücadeleye devam edin: 

  • Filistinlilerin seslerini ve deneyimlerini merkeze alın
  • Yerel örgütlenme alanlarınızı queer ve feminist perspektifleri dahil ederek güçlendirin
  • Queer kurumların İsrail pembe badanasıyla ilişkilerini sonlandırmalarını talep edin
    Yerel Onur Haftası faaliyetlerinin militarizasyonuyla mücadele etmek için topluluklarınızı organize edin.
  • alQaws gibi gruplardan öğrenin ve Filistinli queer aktivistlerden mücadele ve özgürlüğün neye benzediğine kulak verin. 

8.

Propagandayı reddedin, hareketimizden öğrenin ve Filistinlilerin queer feminizmden aldıkları dersleri günlük pratiğinize dahil edin.

Notlar

Filistinli queer örgütü alQaws’ın 26 Mayıs 2021 tarihinde yayımladığı Queer Liberation & Palestine başlıklı bildirisinin orijinalini okumak için tıklayınız.

Ayrıca daha önce Velvele’de yayımlanan şu ilgili yazıları da okumanızı öneririz.

Pinkwashing nedir?

Filistinli queer’lerin duymaktan bıktıkları sekiz soru

Filistinli queer müzisyen Bashar Murad anlatıyor

İsrail’deki savaş karşıtı gelenek

Authors