Anti-Trans ‘Toplumsal Cinsiyet Karşıtı’ Hareket Saçmalıklarla Dolup Taşıyor

Akıldışı komplo teorileri, çarpıtmalar ve trans konularıyla ilgili yanlış bilgiler, çevrimiçi ortamda kontrolsüz yangınlar gibi yayılıyor.

6 Ağustos’ta engelli bir trans erkek ve aktivist olan Felix Fern, Downing Caddesi’nin yakınlarında toplanan kalabalığa sesleniyor ve hükümeti, transları ve LGBTİQA+ haklarını korumaya çağırıyordu. Yüzlerce kişinin katıldığı protestonun organizatörlerinden biri olan Fern, kızıl sakalıyla ve renkli rozetlerle süslenmiş pastel tulumuyla nefis bir şekilde çakışan bir Jigglypuff (çn: bir Pokemon) gömleği giyiyordu.

VICE’a konuşan Fern, “Hafif, renkli giysiler benim için önemli, çünkü 10 yıl boyunca giydiğim her şey için yargılandığımı hissettiğim, tacizle geçen bir ilişki içindeydim ve sonuç olarak donuk, nötr renkler ve erkeksi giysilerle çok sınırlı kaldım.” dedi. “Sıkıcı insanların beklentileriyle bir daha kısıtlanmayı reddediyorum.”

O gün, Fern sosyal medyada “sırf renkli giysilerden hoşlandığım ve cishet olmadığım için pedofil, cinsel saldırgan ve çocukların etrafında olması tehlikeli biri” olarak suçlandığını anlattı. Yalnızca lezbiyenlerin, geylerin ve biseksüellerin haklarını savunduğunu iddia eden tartışmalı yardım kuruluşu LGB Alliance’ın Kanada ekibinden bir tweet, Fern’in arkadaşı tarafından SlutWalk (Kaltak Yürüyüşü) hareketini desteklemek için tasarlanan “Slut” (kaltak) yazan rozetine odaklandı. Fern, “cinsel parafili” giyen “yetişkin bir bebek” (adult baby*) olarak damgalandı.

Taciz aşırı sağcı yorumcu Andy Ngo’nun 906.500 takipçisine attığı tweetle daha da arttı. Bu görsel daha sonra “toplumsal cinsiyet karşıtı” fikirleriyle ünlenen sendikacı trans kadın Debbie Hayton tarafından da dolaşıma sokuldu. Fern, “Çevrimiçi tacizin insanlar Twitter hesabını bulduklarında ve eylemin organizatörlerinden biri olduğunu fark ettiklerinde başladığını” söylüyor. “Bu yüzden ertesi gün yüzlerce bildirim aldım.” 

Etkinlikte konuşan bir başka trans aktivist olan Sophie de internette hedef haline geldi. Rüzgarlı bir gündü ve bu nedenle konuşmaları sırasında, etekleri dalgalandı ve sürtünme önleyici şortları göründü. Çevrimiçi troller saplantılı bir şekilde bu anın kısa bir videosuna yorum yapmaya, onları ucube ve akıl hastası olarak adlandırmaya, genitallerine dikkat çekmeye (elbisenin altına bisiklet şortu giymişti) ve onu Marilyn Monroe ile olumsuz bir yerden karşılaştırmaya başladılar. Sophie, “Beni küçük düşürmek amacıyla bu klibi paylaşmak cinsel tacizdir – etek altı yapmaktır,*” diyor.

“Üzerimdeki en büyük ve en doğrudan etkisinin, yaşadığım yerde kendimi güvensiz hissetmeme neden olduğunu söyleyebilirim. Protesto için birçok insan seyahat etti –Londra’da yaşıyorum– doğrudan faşistlerle işbirliği yapan insanların üstünüze yürüyebileceğini ve sizi fiziksel olarak incitmekten mutlu olacak insanlara ulaştırmak için fotoğraflarınızı çekebileceğini düşünmek korkunç.” Sophie, Twitter’ın videoyu kaldırması için çabaladı, ancak platform videoyu kaldırmayı reddetti.

Bu, toplumsal cinsiyet karşıtları ve Ngo gibi ABD’li sağcıların aktivistler ve kampanya organize eden gruplar hakkında yanlış anlatılar yaydığı ilk olay değil. Translar ve sivil toplum örgütleri artık tacizle uğraşmak, yalanlara karşı çıkmak ve sınırlı haklarımızı ve destek yollarımızı korumak için mücadele etmek için artan miktarda enerji ve zaman harcıyor.

Yanlış bilgi, -paylaşan kişinin yanlış olduğunu bilip bilmediğine veya herhangi birini yanlış yönlendirmeyi amaçladığına bakılmaksızın yayılan doğrulanabilir yanlış bilgi olarak tanımlanır- trans karşıtı Toplumsal Cinsiyet Karşıtı hareketin içinde çok uzaklara yayılıyor, mevcut komplo teorilerini takip ediyor ve yenilerini teşvik ediyor. Ve internette aşı karşıtlarının görüşlerine karşı koymaya çalışan herkesin bildiği gibi, bu yalanları ortadan kaldırmak zor. 

Nisan ayına geri dönelim. Alba Partisi’nin Kadın Konferansı’nda, İskoç milletvekili adayı Margaret Lynch, Britanyalı LGBTİQA+ yardım kuruluşu Stonewall’un rıza yaşını on yaşına indirmek için kampanya yürüttüğüne dair temelsiz bir iddiayı dile getirdi ve bunda ısrar etmeyi sürdürdü. Bu, komplo teorisi Trans Güvenlik Ağı (trans karşıtı nefreti izleyen Britanya merkezli bir grup) tarafından Kadınların İnsan Hakları Kampanyası (WHRC) tarafından yapılan bir açıklamaya dek izini sürdü.

2019’da Britanya’da kurulan WHRC, transların cinsiyetlerinin yasal olarak tanınmasına izin veren Gender Recognition Act’i (Cinsiyet Tanıma Yasası) ortadan kaldırmak istiyor. WHRC, Mart 2021 tarihli basın açıklamasında Stonewall’un da dahil olduğu şemsiye örgüt ILGA’nın “rıza yaşını düşürmek için” kampanya yürüttüğünü iddia etti. 

ILGA iddiaları şiddetle reddetse de istenilen hasar çoktan verilmiş oldu. Lynch komplo teorisine itimat etmeden evvel, bu açıklama Tory üyeleri ve destekçilerinden oluşan Conservatives for Women adlı grup, trans karşıtı lobi grubu Safe School Alliance UK ve sadece Stonewall ve ILGA’yı değil, işçi sendikası Unite’i de suçlayan Mumsnet’teki (Britanya merkezli ebeveynler için yayın yapan bir web sitesi) trans karşıtı yönetim kurulu üyeleri tarafından tweetlenmişti bile. 

Başka bir olay da Los Angeles’taki Wi Spa’nın önünde, Kore spasında gerçekleştiği iddia edilen edepsiz bir teşhir olayı üzerine düzenlenen protestolar sırasında patlak verdi. Proud Boy’dan oldukları şüphelenilen işbirlikçileri, aşırı sağ aktivistler ve anti-trans aktivistler, antifaşist karşı protestocularla çatıştı, Andy Ngo ve “Antifa ve aşırı sol grupları takip ettiğini” iddia eden bir platform olan Antifa Watch, Antifa üyelerinin bir toplumsal cinsiyet karşıtı kadın protestocunun üzerine yürüdüğü manipüle edilmiş video görüntülerini tweetledi. Bu daha sonra yüksek profilli toplumsal cinsiyet karşıtı feminist Julie Bindel, LGB Alliance’ın kurucusu Malcolm Clark ve Guardian’da gazetecilik yapan Hadley Freeman tarafından da paylaşıldı.

Protesto sırasında farklı bir gösterici bıçakla yaralandığında, Ovarit (alt reddit r/GenderCritical silindikten sonra trans dışlayıcı radikal feministler tarafından kurulan bir forum) kullanıcıları hemen trans hakları aktivistlerini suçladı. İddiayı tekrar eden bir tweet 360’tan fazla retweet aldı. Daha sonra bağımsız gazeteci Vishal P. Singh tarafından yayınlanan görüntüler, kadının Proud Boy bağlantılı şüphelilerle birlikte savaşırken görülen biri tarafından bıçaklandığını ortaya çıkardı.

Tüm bu olaylar, çoğu zaman olduğu gibi, hikayenin özünde makul ve hatta doğru bir bilgi tohumu taşıyordu. Bu, sahte hesapların özellikle yüksek statülü kişiler ve gruplar tarafından  paylaşıldığında, konulara daha az yatırım yapan kişilerin kafasında şüphe yaratmasını kolaylaştırıyor.

Trans Safety Network adına bir sözcü “Araştırmalarımıza göre, sosyal medyadaki toplumsal cinsiyet karşıtı ağları gerçekten birbirine sıkı sıkıya bağlı ve alternatif sağ veya partizan kaynaklarla bağlantılı olan kenarda kalmış müstehcen anlatıları ve çarpıtılmış gerçekleri Toplumsal Cinsiyet Karşıtı hareketin üyelerine çok daha hızlı bir şekilde yayabiliyorlar.” “Bu anlatılar yayıldıkça, hedef kitleye uygun olarak yaratıcı uyarlamalara maruz kalıp, ulaştıkları daha yüksek profilli Toplumsal Cinsiyet Karşıtı figürlerin kurumsal/medya bağlantıları sayesinde güvenilirlik kazanıyor.”

Electronic Frontier Foundation’da Uluslararası İfade Özgürlüğü Direktörü olan Jillian C. York, tehlikeli yanlış bilgilendirmeyle ilgili sorunun içerik denetimi veya platform düzenlemesi eksikliği olmadığını söylüyor; mesele insanlara ve güce bağlı.

“Neyin dezenformasyon olup olmadığının kararını şirketlere bıraktığımızda bu ifade özgürlüğünü riske atar” diye devam ediyor York, ve ekliyor: “Toplumsal Cinsiyet Karşıtlarının/TERF’lerin, özellikle kimliklerini sorgulayan insanlara gerçekten zarar verebilecek propagandayı yayan organize, finanse edilen bir hareket olduğu gerçeği hesaba katılmalıdır.”

Ancak pek çok kişinin sosyal medya şirketlerinden talep ettiği tutarlılık, şeffaflık ve hesap verebilirlik mevcut değil. Politikacılar, gazeteciler ve yüksek profilli sosyal medya kullanıcıları, komplo teorilerinin ve yanlış bilgilerin yayılmasından nadiren sorumlu tutuluyor ve Substack, Kiwi Farms ve Ovarit gibi translara düşman içerikleri barındıran platformlar zaten anlamlı bir şekilde denetlenmiyor.

Fern, tacizi kaçınılmaz olarak görüyor: “İnternette trans hakları hakkında konuşursanız, boka batarsınız. Bu tamamen kaçınılmazdır. Şimdi bok sadece bazen bir ‘lol, yetişkin bebek, sürtük’ kılığında geliyor.”

Hem Fern hem de Sophie, transların sağlık, barınma, yaşanabilir bir gelir, taciz ve ayrımcılıktan uzak olma gibi gerçek endişelerinin duyulabilmesi için protestoya devam etmeyi planladıklarını söylüyorlar. Fern, “Yüzlerce hesabı engellemek, Twitter’ı telefonumdan silmek ve sadece iyi şeylere odaklanmak zorunda kaldım çünkü protestonun kendisi inanılmaz bir başarıydı” diyor. Bağnazların eylemleri yüzünden geri adım atmayı reddediyorum ama yine de bana acı çektirebiliyorlar.”

Sophie ise izleyicileri arasındaki birçok kişinin konuşmasını yaparken çok güzel şeyler çizmelerinden güç alıyor ve “kızgın ucubeleri” görmezden gelmeyi seçiyor.

“Neden bu kadar kızgınlar?” diye düşünüyorum” diyorlar. “Artık büyüyün!” 

VICE, güvenlik kaygıları nedeniyle makale yazarının kimliğini gizledi.

Notlar:

Bu yazının İngilizce orijinali 17 Kasım 2021 tarihinde Vice sitesinde yayımlandı.

* Adult baby: Türkçeye “yetişkin bebek” ya da “koca bebek” olarak çevrilebilecek deyim BDSM dünyasında bebek kıyafetleri giymeyi ve bebek gibi davranmaktan hoşlananları tanımlamak için kullanılıyor. 

** Etek altı yapmak: birinin etek altı fotoğrafını çekmek olarak tanımlanan bir taciz biçimi.

Gender Critical’ı Türkçeye Toplumsal Cinsiyet Karşıtı/karşıtları olarak çevirdik. Daha iyi bir öneriniz varsa yorum olarak yazabilirsiniz. 

BDSM (Bondage, Discipline/Domination, Submission/Sadism, and Masochism): Tr. “BDSM” (Kölelik [bağlılık/bağımlılık], Disiplin/Hükmetme, İtaat/Sadizm, Mazoşizm) “İtaat/sadizm” ve “mazoşizm” terimleri, genellikle cinsel bir bağlam içinde acı vermek ve acı çekmekten keyif almayı anlatır. “Kölelik (bağlılık/bağımlılık)” ile “hükmetme” ise hem cinsel hem de sosyal bir bağlam içinde güvenli bir yoldan güç ilişkilerini deneyimlemeye işaret eder. BDSM pratikler cinsel yaşamın bir parçası olarak güvenli, makul ve rızaya dayalı şekilde uygulanır. BDSM’nin bir tür “istismar” olduğuna dair yaygın önyargılar bulunsa da bu pratiklerin temelinde karşılıklı rıza ve haz yatar. (Kaos GL Çeviri Sözlüğü’nden)

Çevirmenin notu: İnternette yayılan yanlış ve çarpıtılmış bilgiler üzerine çalışan Abbie Richards daha önce hazırladığı piramidi güncelledi. 2021 yılının piramidinin en tepesindeki “Geri dönüşü olmayan Antisemitik Nokta”da “trans ajandası” komplo teorisi de var.

Abbie Richards bu bölümdeki komplo teorilerinin hedef aldığı gruplara nefret ve şiddet olarak geri döndüğünü de belirtmiş. “Hollywood çocuklarınızı eşcinsel yapıyor”cular, düz dünyacılar, Holokost inkarcıları TERF’lerle birlikte bu bölümde yer bulmuş kendilerine. “Büyük gurur!”

Bu arada “trans ajandası”/”trans lobisi” sadece TERF’lerin değil; Putin, Orban, Duda gibi diktatörlerin, Naziler başta olmak üzere sayısız sağcı gerici grubun ve AKP’lilerin de zikrettiği komplo teorilerinden biri. Mevzu biraz “aynılar aynı yere” olmuş diyebiliriz. 

Sponsored by the Rosa Luxemburg Stiftung with funds of the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of the Federal Republic of Germany. The content of the publication is the sole responsibility of Velvele and does not necessarily reflect the position of RLS.

Yazar: Anonim

Çeviri: Bawer Murmur

Author

  • Bawer

    Velvele Kurucu Yayın Yönetmeni, gazeteci, çevirmen, editör, LGBTİ+ ve göçmen hakları aktivisti.

1 Comment

Bir Cevap Yazın