Velvele Seçim Bülteni #6

14 Mayıs seçimlerine kadar her hafta yayımlayacağımız bu raporlar sayesinde okuyucularımızı Türkiyeli LGBTİ+’ların seçim gündemi hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Umuyoruz ki raporlarımız birçok LGBTİ+’nın ve hareketle ilişkisi olan kişi ve kurumların seçim gündemini takip etmelerini kolaylaştırırken, ileride 2023 Seçimleriyle ilgili çalışacaklar için faydalı bir arşive dönüşür. 

***

İçişleri Bakanı Soylu, LGBTİ+’lar ve seçim sonrası talepleriyle ilgili akıl almaz açıklamalarda bulundu. LGBTİ+’ların, insanların hayvanlarla evlenmesine izin vermek istediğini iddia etti. Daha önce de seçim propogandası yaparken seçimleri “Batı’nın darbe girişimi” olarak nitelemişti. Seçimler, tamamen Soylu’nun partisi AKP tarafından kontrol edilen hükümet tarafından organize ediliyor.

Üniversitelerde LGBTQI+’lara yönelik ayrımcılık, şiddet ve nefretle mücadele eden ve tüm üniversite öğrencilerine özgür ve güvenli alanlar oluşturmayı amaçlayan ÜniKuir seçim beyannamesini açıklamaya başladı. Organizasyonu buradan takip edebilirsiniz.

SPoD’un “LGBTİ+ Hakları Protokolü” 14 imzaya ulaştı. Protokolü Yeşil Sol Partili yedi aday imzaladı. Erkan Baş protokolü imzalayan ilk parti lideri oldu ve imza kampanyasına imza atan diğer beş TİP milletvekili adayına katıldı. Protokolü henüz sadece bir CHP milletvekili adayı imzaladı.

Diaspora seçmenleri 27 Nisan’da oy kullanmaya başladı. Oy verme işlemi 9 Mayıs’a kadar devam edecek. Yurtdışındaki sandıkların saat ve tarihlerine buradan ulaşabilirsiniz. 

Geçtiğimiz haftaya Cumhurbaşkanı adaylarının sağlık durumları ve siyasi partilerin kampanyaları damgasını vurdu. Canlı yayında rahatsızlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüz yüze görüşmelerini iptal etti. Televizyon aracılığıyla kampanyasına devam eden Erdoğan çevrimiçi etkinliklere katıldı. Kılıçdaroğlu ise kampanyasına mitinglerle devam ederken sosyal medyadaki kampanya vaatlerini anlattığı videolar mesajının daha geniş kitlelere ulaşmasına yardım ediyor.

Emek ve Özgürlük İttifakı, Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanlığı seçiminde destekleyeceğini resmen ilan etti. 

Gazeteciler ve muhalefet partilerinin yöneticileri seçmenleri seçim hilelerine karşı uyarmaya devam ediyor. İstanbul’da bir matbaa, CHP’nin tutuklu Kürt lideri Abdullah Öcalan’ı serbest bırakacağını iddia eden sahte broşürler bastırdı. CHP, yalan haber taşıyan broşür basmanın AKP’nin 2019 İstanbul ve Ankara Belediye Seçimlerinde uyguladığı bir taktik olduğu için AKP’yi suçluyor.

Polis güçleri Amed’de 125’ten fazla Kürt aktivist, avukat, STK çalışanı ve sanatçıyı PKK ile bağlantılı oldukları iddiasıyla gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında İçişleri Bakanı Soylu’nun hedef gösterdiğin Yeşil Sol Partisi Kocaeli Milletvekili adayı Ayten Dönmez de bulunuyor. Amed’de CHP Gençlik Kolları’ndan da beş kişi gözaltına alındı.

Sponsored by the Rosa Luxemburg Stiftung with funds of the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of the Federal Republic of Germany. The content of the publication is the sole responsibility of Velvele and does not necessarily reflect the position of RLS”.

Author