Velvele Seçim Bülteni #4

14 Mayıs seçimlerine kadar her hafta yayımlayacağımız bu raporlar sayesinde okuyucularımızı Türkiyeli LGBTİ+’ların seçim gündemi hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Umuyoruz ki raporlarımız birçok LGBTİ+’nın ve hareketle ilişkisi olan kişi ve kurumların seçim gündemini takip etmelerini kolaylaştırırken, ileride 2023 Seçimleriyle ilgili çalışacaklar için faydalı bir arşive dönüşür. 

***

  • 9 Nisan 2023 Pazar günü LGBTİ+ hareketi için tarihi bir gündü. Trans aktivist ve oyuncu Esmeray Özadikti, TİP’in İstanbul 2. Bölge 3. Sıra milletvekili adayı oldu. TİP’in ilk açık trans milletvekilini Parlamento’ya göndermek için bölgede yaklaşık 200.000 oya ihtiyacı var. Partinin listelerinde iki trans kadın daha yer aldı: Talya Aydın İstanbul 2. Bölge 18. sıradan, Niler Albayrak da İstanbul 3. Bölge 11. sıradan aday gösterildiler. Antepqueer aktivisti Aysima Mihriban Mehtap Arslan, derneğin çalışmalarını sürdürdüğü şehirde, Yeşil Sol Parti’den aday oldu. Arslan 6. sırada yer aldı. 
  • Özadikti, Aydın, Albayrak ve Arslan’ın adaylıklarının tarihsel önemi, LGBTİ+ adayların temsili siyaseti alanındaki başarı ve mücadelelerine dair bir dizi haber ve paylaşımı tetikledi. Velvele’de Miran Koçkır’ın “Demet Demir’den Esmeray’a LGBTİ+’ların Türkiye siyasetindeki yolculuğu” başlıklı yazısını yayımladık. KaosGL ve SPoD‘un da benzer haberleri ve paylaşımları herkese LGBTİ+ adayların başarılarını hatırlattı.
  • Erdoğan TV’de LGBTİ+’lara “sapkın akım” dedi ve “ülkede varlık göstermelerine izin vermeyeceklerini” ekledi.
  • Fobiklerin istek ve seçim vaatlerine rağmen, LGBTİ+’lar olarak buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz!
  • Siyasi partiler 9 Nisan günü milletvekili aday listelerini açıkladılar. CHP, ittifakının küçük partilerinden Deva, Gelecek, Saadet ve Demokrat Partilerden yaklaşık 30 adayı “seçilebilir pozisyonlar”dan aday gösterdi. AKP, beklendiği gibi Hüda Par ve DSP liderlerini listelerine dahil etti. MHP zaten kendi ayrı listesini sunmuştu. Yeşil Sol Parti ve TİP, ittifakın başarısını en üst düzeye çıkarmak için belirli ilçelerde listelerini şekillendirirken işbirliğinde bulundu.
  • Yeşil Sol Parti çatısı altında seçime giren HDP’nin, Türkiye’de ve yurt dışında hiçbir sandıkta görevlisi olamayacak. HDP’li görevliler yerine MHP’li sandık görevlileri yurt dışı oy kullanma merkezlerinde görev alacak.
  • Almanya Adalet Bakanı March Buschmann, AKP’nin ülkede yapmayı planladığı mitinglerde nefret söylemini yaygınlaştırabileceği nedeniyle Almanya Dışişleri ve İçişleri bakanlarını uyardı.

Author