Velvele Seçim Bülteni #3

14 Mayıs seçimlerine kadar her hafta yayımlayacağımız bu raporlar sayesinde okuyucularımızı Türkiyeli LGBTİ+’ların seçim gündemi hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Umuyoruz ki raporlarımız birçok LGBTİ+’nın ve hareketle ilişkisi olan kişi ve kurumların seçim gündemini takip etmelerini kolaylaştırırken, ileride 2023 Seçimleriyle ilgili çalışacaklar için faydalı bir arşive dönüşür. 

***

Yeşil Sol Parti Kadınlar Meclisi seçim beyannamesini açıkladı. Beyannamedeki gibi maddeler şöyle: “İşyerlerinde farklı anadile, kimliğe, inanca veya kültüre sahip olan kadınlara, LGBTİ+’lara ve mültecilere yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılması için gerekli önlemleri alacağız.” “Milliyet, din, dil, inanç, inançsızlık, cinsel yönelim ve cinsel kimlik, mültecilik temelli nefret suçlarını engellemek için TCK’da yeni düzenlemeler yapacağız.”

Newroz Kutlamaları’nda LGBTİ+’lara yapılan şiddete karşı tepki gösteren HDP’li tek vekil olan Züleyha Gülüm, trans aktivist Ajda Ender’e yapılan ayrımcılığı ve yargısal tacizi meclisin gündemine taşıdı. 

Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) CHP Cinsiyet Eşitliği Komisyonunuyla görüştü ve taraflar yaptıkları çalışmalar hakkında birbirlerini bilgilendirdi. TKP İstanbul 1. Bölge Mv. Adayları Deniz Yıldız ve Ömür Yaşayan derneği ziyaret etti ve ziyaret sırasında “LGBTİ+ haklarının eşit yurttaşlık temelinde verilecek bir mücadele ile kazanılabileceğini ve bunun içinde bulunduğumuz sistemin değişmesi ile mümkün olabileceğini” ifade etti. Derneğin Siyasal Katılım Modelleme Proje Koordinatörü Oğulcan Yediveren, Artı TV’de Nalin Öztekin ile Yarının Seçimi programında “Kimseyi Geride Bırakmadan” kampanyasını anlattı. 

Milletvekili aday listelerini YSK’ya bildirmenin son günü olan 9 Nisan’a listeleri yetiştirmeye çalışan ittifaklar ve partiler tüm haftayı karşılıklı müzakerelerde geçirdi. Bu rapor yazılırken sadece MHP listelerini YSK’ya teslim etmişti.

Kılıçdaroğlu seçilirse cumhurbaşkanına hakaret suçunun TCK’dan çıkarılacağını ve ayrımcılığa ve yolsuzluğa karşı yeni kanuni tedbirlerin alınacağını söyledi. Kılıçdaroğlu’na göre kendisi seçilirse birisi işe alınırken ona “İkizler burcu musun?” diye sorulmayacak. 

CHP seçmen kayıtlarında hile yapıldığını iddia etti. 

Grafik tasarımcı Mahir Akkoyun ekonomi yönetimini kontrol eden Erdoğan ve Bahçeli’yi yüksek enflasyonun sorumlusu olarak gösteren tasarımları nedeniyle İzmir’de gözaltına alındı. Cumhurbaşkanına hakaret ve seçimin düzenini bozmak suçlarından işlem yapılacak. 

CHP İl Başkanlığı’nın önünde sosyal medyada paylaşım yapmak için havaya ateş sıkan 4 zanlı yakalandı. CHP bu olayı bir saldırı olarak nitelendirdi. 

Sponsored by the Rosa Luxemburg Stiftung with funds of the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of the Federal Republic of Germany. The content of the publication is the sole responsibility of Velvele and does not necessarily reflect the position of RLS”.

Author