Velvele Seçim Bülteni #1

#Seçim2023 raporlarımızın ilkiyle huzurlarınızdayız. 14 Mayıs seçimlerine kadar her hafta yayımlayacağımız bu raporlar sayesinde okuyucularımızı Türkiyeli  LGBTİ+’ların seçim gündemi hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Umuyoruz ki raporlarımız birçok LGBTİ+’nın ve hareketle ilişkisi olan kişi ve kurumların seçim gündemini takip etmelerini kolaylaştırırken, ileride 2023 Seçimleriyle ilgili çalışacaklar için faydalı bir arşive dönüşür. 

***

Trans aktivist ve oyuncu Esmeray Özadikti ve CHP Avcılar ilçe delegesi ve belediye çalışanı trans aktivist Niler Albayrak partisinden istifa ederek Türkiye İşçi Partisi’ne milletvekilliği aday adaylığı için başvuruda bulundu. 

Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) seçim sürecinde yöneteceği “Kimseyi Geride Bırakmadan!” kampanyasını başlattı. Dernek, kampanya süresince LGBTİ+ yurttaşların siyasal katılımını güçlendirecek ve seçime dair ilgilerini artıracak çalışmalar yapacak. SPoD aynı zamanda LGBTİ+’lar için seçim güvenliğinin sağlanması, siyasi partilerin seçim programlarına ve beyannamelerine LGBTİ+ haklarıyla ilgili politikaları dahil etmesi ve seçim sürecinde LGBTİ+’ları unutmaması için çalışmalar yürütecek.

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi, son anket sonuçlarını açıkladı. Ankete göre partilerin aldıkları oy oranları şöyle: %30,2 AKP, %24.2 CHP, %8.4 HDP, %8 İYİ Parti, %5.9 MHP, %3,1 Memleket Partisi,% 2.8 TİP. Seçmenlerin %10’u kararsız. 

Hükümet ve muhalefet blokları tüm hafta boyunca ittifaklarını güçlendirmeye çalıştılar. Eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek AKP’ye geri dönüş teklifini reddederek AKP’nin ortodoks ekonomi politikalarına dönüş planlarını suya düşürdü. Ancak Yeniden Refah Partisi (YRP), Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhur İttifakı’na katılma davetini kabul etti.  LGBTİ+ derneklerinin kapatılmasını talep eden YRP’ın ittifaka katılma şartlarından biri olan 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanunun kaldırılmasını istemesi ise AKP’de iç tartışmalar başlattı. Kanunun yürürlükten kaldırılmasına karşı çıkan AKP’li vekil Özlem Zengin siyasal İslamcı troll hesaplarının hedefindeydi. Zengin LGBTİ+ karşıtlığıyla tanınan bir politikacı. HÜDA-PAR da AKP’nin ittifakına katılmış durumda. 

HDP liderliğindeki Emek ve Özgürlük İttifakı cumhurbaşkanı seçimlerinde aday çıkarmayacağını açıkladı. İttifak hangi Cumhurbaşkanı adayını destekleyeceğini söylemedi ancak Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerine kesin gözüyle bakılıyor.. Kılıçdaroğlu da hafta başında HDP’yi mecliste ziyaret etti ve Kürt sorununun çözümü mecliste olacaktır dedi. 

Fahrettin Altun’un yönetimindeki İletişim Başkanlığı 2023 senesinin Şubat ayında geçen yıl aynı aydaki bütçesinin üç katına çıkarak tam 188.2 Milyon TL’yı harcadı. Başkanlık böylece 2023 bütçesinin % 10’undan fazlasını senenin en kısa ayında harcamış oldu. Kulislerde, Şubat harcamalarının çoğunun hükümetin deprem sonrasında kamuoyunda sarsılan imajını düzeltmeye harcandığı konuşuluyor. 

HDP’nin İstanbul’da organize ettiği Newroz kutlamalarında 224 kişi gözaltına alındı. Amed’deki Newroz kutlamalarında ise bu yıl da LGBTİ+’lara saldırıldı. HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm Twitter’da konuyla ilgili şunları yazdı: “LGBTİ+’lara yapılan şiddeti saldırıyı kabul etmiyoruz. Barışı, herkesin haklarıyla eşit yaşadığı bir yaşamı savunan milyonların yan yana geldiği Newroz alanını, hiçbir grup nefret söyleminin ve eyleminin aracı haline getiremez.”

2018 Seçimlerinde muhalefetin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin bu seçimlerdeki adaylığı seçimi kazanma planlarına zarar verebileceği için muhalefetten tepki görmeye devam ediyor. İnce oy oranının % 30’larda olduğunu iddia etse de araştırmalar İnce’ye oy vereceklerin tek haneli rakamlarda seyrettiğini gösteriyor. 

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin hazırladığımız “LGBTİ+’ların Seçimi” başlıklı dosyamızın sunuş yazısını okumak için tıklayın.

Sponsored by the Rosa Luxemburg Stiftung with funds of the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of the Federal Republic of Germany. The content of the publication is the sole responsibility of Velvele and does not necessarily reflect the position of RLS”.

Author

1 Comment

Comments are closed.