Tarihi “Trans Yasası” geçti: İspanya LGBTİ+’lar için artık daha eşit, daha güvenli

Dün (21 Aralık) İspanya’da tarihi bir gündü. LGBTİ+ haklarını koruma altına alan, özellikle trans kişiler için gerçek ve etkili bir eşitlik vaadeden yasanın geçmesi için hem sokakta hem de mecliste ciddi bir mücadele verildi.

150 hayır oyuna karşı 188 evet oyuyla kabul edilen ve “La Ley Trans” (Trans Yasası) olarak adlandırılan yasanın detayları şöyle:

– Bir kişi cinsiyet kimliği kaydını, tıbbi raporlara, testlere veya teşhisler sunmasına gerek kalmaksızın değiştirebilecek.

– Bu değişikliği 16 yaşından büyük herkes, başkalarına (aile vb.) gerek duymadan yapabilecek.

– İspanya’da yaşayan yabancılar da bu haktan yararlanabilecek, hakları devlet tarafından garanti altına alınacak.

– Trans kişiler yasal olarak artık “hasta” olarak kabul edilmeyecekler.

– Lezbiyenler ya da biseksüel kadınlar, birlikte oldukları kişiyle çocuk sahibi olmak için evlenmek zorunda kalmayacaklar.

– LGBTİ+’ların cinsel yönelim ve cinsiyetlerini “değiştirmek” ve “düzeltmek” için yapılan “Onarım terapisi” ve diğer sahte süreçler tamamen yasaklandı. 

– LGBTİ+’ların barınma haklarının engellenmesi ve eğitim kurumlarında ayrımcı materyallerin dağıtılması artık ciddi bir suç.

– İnterseks kişilerin ameliyatları 12 yaşından önce ve kişinin rızası olmadan yapılamayacak. 

Yasa, eğitimin her kademesinde cinsiyet ve aile çeşitliliğine ilişkin içerikleri müfredata katmanın yanı sıra, trans kişilerin işgücüne ve kaliteli sağlık hizmetlerine dahil edilmesi için tedbirler almayı amaçlıyor. 

Yasa, maddelerini ihlal eden kişi ve kurumlar için para cezaları da öngörüyor. İhlalin boyutuna göre cezalar 200 ila 150 bin avro arasında değişiyor. 

Foto: ÁLVARO GARCÍA | Vídeo: EPV

Author

  • Bawer

    Velvele Kurucu Yayın Yönetmeni, gazeteci, çevirmen, editör, LGBTİ+ ve göçmen hakları aktivisti.