Amed Newroz’unda LGBTİ+’lara Saldırı

Amed Newroz alanında Amedspor Direniş Taraftar Grubu üyelerinin saldırısına uğrayan LGBTİ+’ların Velvele’ye gönderdikleri ifşa metni.


Newroz kutlamaları sırasında sahneye yakın bir yerde gökkuşağı bayrağı açan bir grup LGBTİ+ olarak Amedspor Direniş Taraftar Grubu üyesi kalabalık bir grup tarafından yaklaşık 15 dakika boyunca sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldık. Bir trans kadın arkadaşımız linç edildi. Bir cis kadın arkadaşımız darp edildi.

Maruz kalınan bu şiddet sonrası failler tarafından çember içine alındık. Gökkuşağı bayrağını tekrar açmamamız için sözlü ve psikolojik baskıya maruz kaldık. Homofobik ve transfobik şiddetten hayatta kalanlar olarak Newroz alanının dışına çıkmak zorunda bırakıldık.

Bu süreçte alandan sorumlu tertip komitesinin herhangi bir müdahalesi olmamakla birlikte program bitiminde alan boşalırken bir anonsla şiddet olayının kınanmış olduğunu daha sonra öğrendik.

Bünyesinde 500 alan denetçisinin olduğu tertip komitesinin;

  1. Newroz alanında önleyici herhangi bir önlem almamış olması,
  2. Olayı fark etmesine rağmen müdahale etmemiş olması,
  3. Failleri ortaya çıkarmaması,
  4. Hayatta kalanların maruz kaldıkları şiddet sonrası ihtiyaçlarını sormaması

nedeniyle 2021 Amed Newroz Tertip Komitesini ve şiddetin faillerini bünyesinde barındıran Amedspor Direniş Taraftar Grubunu İFŞA ediyoruz.

Author

1 Comment

Bir Cevap Yazın