Velvele Seçim Bülteni #7

TİP İstanbul milletvekili adayı trans aktivist ve oyuncu Esmeray Özadikti, Velvele için Lara Özlen ile konuştu. Özadikti, TİP’in sadece LGBTQI+’ların görünürlüğünü artırmak için çalışmadığını, aynı zamanda daha fazla siyasi katılım için çaba gösterdiğini söyledi.

SPoD’un “LGBTİ+ Hakları Sözleşmesi”ni git gide daha fazla sayıda milletvekili adayı imzalıyor. Sözleşmeye imza atan milletvekili adaylarının partilerine göre dağılımı şöyle: Yeşil Sol Parti 13, TİP 15 ve CHP 1.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan milletvekili adayı olduğu Urfa’da yaptığı seçim kampanyası konuşmasında LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemi: “LGBT dahil bütün sapkınlıklara karşı aileyi korumak devletin görevidir.”

CHP Gençlik Kolları, seçim sonrası Türkiye’nin gelecek tahayyülü anlatan “Sadece Biz” şarkısının klibinde lubunyaların en önemli figürlerinden ikisine, Zeki Müren ve Huysuz Virjin’e yer verdi. Her iki efsanevi sanatçıyı kaybetmiş olsak da anıları hala bizlerle.

Seçim kampanyalarının ana akım medyada buldukları yer konusunda büyük bir adaletsizlik göze çarpıyor. TRT geçen ay 32 saat boyunca Erdoğan’ın konuşmalarını yayınlarken, aynı zaman diliminde muhalefetin adayı Kılıçdaroğlu’na sadece 32 dakika ayırdı.

CHP’nin İstanbul Ortaköy’deki seçim çadırı saldırganlar tarafından ateşe verildi.

Kısmi seçim yasakları başladı. 4 Mayıs’tan itibaren kamuoyu yoklaması sonuçlarının, seçim tahminlerinin ve mini anketlerin yayınlanması kanuna aykırı.

Yüksek Seçim Kurulu’na göre diasporada 1,5 milyondan fazla kişi oy kullandı. Diaspora seçmenleri, yurtdışındaki herhangi bir sandıkta, seyahat edenlerse havaalanlarında oy kullanabilirler.

Sponsored by the Rosa Luxemburg Stiftung with funds of the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of the Federal Republic of Germany. The content of the publication is the sole responsibility of Velvele and does not necessarily reflect the position of RLS”.

Author