Velvele Seçim Bülteni #2

14 Mayıs seçimlerine kadar her hafta yayımlayacağımız bu raporlar sayesinde okuyucularımızı Türkiyeli LGBTİ+’ların seçim gündemi hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Umuyoruz ki raporlarımız birçok LGBTİ+’nın ve hareketle ilişkisi olan kişi ve kurumların seçim gündemini takip etmelerini kolaylaştırırken, ileride 2023 Seçimleriyle ilgili çalışacaklar için faydalı bir arşive dönüşür. 

***

Sığınma evlerinde kalan ve adreslerinin öğrenilmesinden korkan 30,000’den fazla kadın seçimlerde oy kullanamayacak. 

LGBTİ+ haklarını açıkça destekleyen tek koalisyon Yeşil Sol Parti seçim bildirgesini açıkladı. Ekonomik kalkınma, ifade özgürlüğü, çevre politikaları, kadın ve LGBTİ+ haklarının korunması, çocukların korunması, demokratikleşme, kamu binalarının ihtiyacı olan yurttaşlara açılması, barış öncelikli dış politika ve yargı bağımsızlığı gibi ilkeler bildirgede yer aldı. 

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu son konuşmasında LGBTİ+’ları hedef gösterdi. Karamollaoğlu’nun ayrımcı söyleminin altında gerçekliği kanıtlanmamış “LGBTİ+’lar heteroseksüel ailelerin yapısını bozuyor” argümanı var.

İyi Parti’nin İstanbul İl Başkanlığı’nın camına mermiler isabet etti. Saldırgan hemen gözaltına alınmasına rağmen bir gün sonra serbest bırakıldı. İyi Parti olayı bir saldırı olarak değerlendiriyor çünkü Erdoğan iki gün önce bir konuşmasında Akşener’i tehdit etmişti. Partiye göre saldırganın salıverilmesi Sinan Ateş’in öldürülmesinin üzerinin kapatılması gibi bir hukuksuzluk örneği. 

Yüksek Seçim Kurulu Cumhurbaşkanlığı seçiminde dört adayın adaylığını onayladı. Kurulun Cumartesi günü yaptığı kuraya göre adaylar şu sırayla pusulada yer alacaklar: Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Oğan. Üçüncü kez aday olan Erdoğan’ın adaylığına yapılan itirazlar kurul tarafından reddedildi. 

Kılıçdaroğlu’nun kampanyası “Sana Söz Yine Baharlar Gelecek” sloganıyla başladı. Levent Yüksel’in Tuana şarkısının sözlerinin hafif değiştirilmiş versiyonu Kılıçdaroğlu’nun yayınladığı klipte yer alıyor. Geçtiğimiz hafta Kılıçdaroğlu Muharrem İnce ile görüştü ancak beklentinin aksine bu görüşmeden bir işbirliği kararı çıkmadı. Kılıçdaroğlu AKP kurucusu olmasına rağmen rejime artık mesafeli davranan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de görüştü. Gül Kılıçdaroğlu’na başarılar diledi. 

MHP lideri Devlet Bahçeli MHP’nin seçimlere kendi listeleriyle gireceğini söyledi. Karma eğitime son vermek isteyen Hüda Par’ın AKP listelerinden seçime gireceği biliniyor. 

Sponsored by the Rosa Luxemburg Stiftung with funds of the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of the Federal Republic of Germany. The content of the publication is the sole responsibility of Velvele and does not necessarily reflect the position of RLS”.

Author