Velvele Onur Ayı Şarkı Listesi No 3: Direniş, Dayanışma, Dans!

Şubat 2020’de yayın hayatına başlayan Velvele ekibi olarak üçüncü LGBTİ+ Onur Ayımızın heyecanıyla doluyuz. Sadece heyecanlı değil, mutlu ve gururluyuz da. Çünkü üç yıldır hem Türkiye’de hem de dünyanın birçok ülkesinde muhafazakar-sağcı baskılara, hedef gösterilmelere, yasaklamalara, engellemelere, çevrimiçi zorbalıklara ve kazanılmış haklarımızı geri almak için uğraşanlara inat var olmaya, direnmeye ve mücadele etmeye devam eden bir hareketin parçasıyız. İyi ki…

Bu yılki Onur Ayı’nı ve haftamızı yine dünyanın dört bir yanından, dünyanın birçok dilinde şarkılar söyleyen LGBTİ+ müzisyenlerin şarkılarıyla hazırladığımız Spotify listemizle kutluyoruz.

Bilge Karasu’nun Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı’nda dediği gibi “Sevginin, kurmanın, yapmanın, sözü değil, kendisi gerek; yaşanması gerek bunların…” Yaşıyoruz! Nefrete inat yaşamı savunuyoruz! Gökkuşağı kapitalizminin içi boş aşkının değil, hepimizi eşit gören, eşitleyen dayanışmacı ve kapsayıcı sevginin, mücadelenin ve direnişin şarkılarını söylüyor, onlarla dans ediyoruz.

Kimseyi arkada bırakmıyor, var olduğumuz her yeri mücadele alanına, her yürüyüşümüzü Onur Yürüyüşüne çevirmeye devam ediyoruz!
Yine kıçımızı başımızı sallaya sallaya…
Yine sağa sola şuh kahkahalar ata ata…
Yine utanmamızı söyledikleri her şeyimizi sahiplenerek…
İçine tıkılmaya çalışıldığımız dolapları, kalıpları, dört duvarları kıra kıra…
Eğile büküle, kırıla döküle, birbirimize tutunarak, birbirimize sarılarak…
Yitirdiğimiz dostlarımızın yasıyla…
Sıktığımız yumruklarımızdaki öfkeyle…
Ağzımızda sakız, dilimizde sloganlar, şarkılarla…
Rak! Rak! Rak geliyoruz!

Asla yalnız yürümeyeceğimiz Onur Ayımız kutlu olsun lubunya! 

Ana görsel: Liberal Jane
Metin: Bawer Murmur

Author