Gaipten

Her şey gaipten sesler duymamla başladı. Rengini görebildiğim sesler beni çağırdı. Kuşların sesini duydum önce. Kıyıya doğru gitmem söylendi. (Evde her şeyimi bırakıp dışarı çıktım. Cüzdanımı, anahtarlarımı, sigaramı ve çakmağımı unutmuştum.)

Gittiğimde kıyıdalardı. Tanıdık ve tanımadık görüntüler el ele tutuşmuş gelmemi bekliyorlardı. Diz çöktüm, kendimi sakladım ve ne yapacağımı bilemedim. Gel dediniz geldim.

Gittiğimde o güne dek tanıdığım herkes oradaydı. İlkokul öğretmenimden patronuma kadar herkes.

Elimde tek bir koz vardı, artık deli rolü oynayabilirdim.

Gecenin sesleri beni çağırdı. Biliyoruz, tekinsiz gecedir. Sesler geceleri duyulur. Henüz iplere dokunmamıştım. Üzerimde yükselen / üzerime kapanandan habersiz yürümeye başlamıştım. 

Onunla (onlarla) yüzleşebilmem için kabuğumu yüzmem gerekti.

Artık öldüğü için kalbimi anneme açabilirdim. İnfazıma az kaldı, yüzleşmem gereken herkesle helalleşip öyle gideceğim darağacına. En yeni takımlar, işte klasik söylemeye gerek yok. Boğazımı yokluyorum sesim nerede? Görünmeyen bir yerden gelecek, bekliyorum. Kalbime takılan bir balgam var, tükürüyorum.

Kayığı yükle, hazır. 

Fırtınayı bekle,

Bekle..

***

Erkek kardeşimi bekliyorum. Hep geç kalır. Benim yerime o asılmalıydı, bizim ülkemizde önce gençleri asarlar.

Nefes al…

***

Sıraya girin, hizayı bozmayın.

Su alıyorum, batmaya başladım. Kendimi yüzeye çekmeye çalışırken ağızlar oynamaya devam ediyor.

***

Gece dışarıdan gelen gürültüler bizim kim olmamızı sağlar. Yabancılardan korkarsın, ama onları bekliyorsun. 

Yabancı 

yabancı

yaban

Düşüncelerinle baş başa,

geliyor

Hiçbiri

olmuyor

Büyük bir gümbürtüyle uyuyorsun, gözlerini sımsıkı açıyorsun ve sıyrıkların


Author

  • Deniz Erkaradağ

    Deniz Erkaradağ, 1989 Alsancak İzmir doğumlu. İstanbul’da yaşıyor. Sık sık şehrin sokaklarında yürüyor, yazıyor, çiziyor ve düşünüyor. Hayal kurmayı ve dans etmeyi seviyor, daha çok okuyabilmek için kendine iyi bakıyor. 2007 yılında Bornova Anadolu Lisesi’nden, 2012’de İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Hâlen Anadolu Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı üzerine ikinci lisansını yapıyor. 2011 yılında Lambdaİstanbul gönüllüsü olarak başladığı aktivizm serüvenine devam ediyor. 2012’den beri profesyonel olarak çevirmenlik yapıyor. Altyazı ve dublaj yerelleştirmesi uzmanı. İngilizceden, Çigi Düşler Yayınevi için William Gibson’ın Archangel, April Yayıncılık için Intan Paramaditha’nın The Wandering ve Avni Doshi’nin Burnt Sugar adlı kitaplarını; Fransızcadan, Uyurgezer Kitap için Jo Witek’in Y’a pas de héros dans ma famille! adlı kitabını Türkçeleştirdi. Kayıp Rıhtım Öykü Seçkisi’nde öyküleri, çeşitli dergilerde şiirleri yayımlandı. Şiir ve şiirsel öykü/roman yazmayı sürdürüyor. Daha fazla kuir hikâye okumak ve yazmak istiyor. Ellerin Ellerimde ilk kitabı.

Bir Cevap Yazın