Beşi Bir Yerde

Hazırlayan: Bawer Murmur

Değerli halkımız! 

İşbu bültencik, LGBTİ+’ların ürettikleri ya da dahil oldukları entelektüel ve sanatsal işleri/içerikleri Velvele okuyucularıyla buluşturmayı amaçlamaktadır. Aşağıda sizleri bekleyen listeye benzer dizilim hiyerarşik bir sıra gözetmeksizin yapılmış bir derlemedir ve bir kereye mahsus değildir. Beşi Bir Yerde adını verdiğim bu bültencik belli aralıklarla, keyfi ne zaman isterse Velvele sayfalarında belirecektir.

Saygılarımla arz ederim…

1. Lubunya yazına yeni bir kitap

Berlin’de yaşayan aktivist-gazeteci Burçin Tetik geçtiğimiz günlerde ilk öykü kitabı Annemin Kaburgaları’nı yayımladı. İletişim’den çıkan kitabın sitedeki tanıtımında insanı okurken nefessiz bırakan ancak bir o kadar da heyecanlandıran şu cümle kitaba dair bir fikir verir sanıyorum:

“Annemin Kaburgası, kimliğinden onur duyanların, aşkı özgürce yaşayanların, göçmenliğin dilini en iyi bilenlerin, cinselliğin üzerindeki toplumsal tahakküme meydan okuyanların, basmakalıp değerlerden ve bir örnek yaşam biçimlerinden usananların öyküleri.”

Tetik’in ayrıştırıcı söylemlere ve yaşamımızı çepeçevrelemiş öfke diline gökkuşağının tüm renkleriyle karşılık verdiği kitabından bir bölümü okumak için şurayı, satın almak için burayı tıklayabilirsiniz. Tetik’in çok yakında Velvele sayfalarında olacağının müjdesini de vermiş olayım bu vesileyle.

2. Beren Aziz ile İfade Özgürlüğü 101

Daktilo 1984 sitesinde geçenlerde yayımlanan LGBTİ+ derneklerine ve hareketine dair sayısız mesnetsiz iddia içeren yazının yayınlanması nedeniyle ifade özgürlüğü konusu da yeniden tartışmaya açılmıştı. Kaynaksız, dayanaksız karalamalar içeren yazıyı ifade özgürlüğü olarak savunan sitenin editörleri bu esnada kendilerini eleştirenleri engelliyor, hatta Twitter’da onları eleştirenleri savcılığa şikayet etmekle tehdit ediyorlardı. Bu şerden bir hayır doğdu ve LGBTİ+ aktivisti Beren Aziz’iyi canlı yayına davet ettiler. Gazeteci Beril Eski’nin moderatörlüğünü yaptığı yayında Azizi’nin yanı sıra sitenin editörlerinden İlkan Dalkuç da vardı. Beren’in tane tane ve sabırla ifade özgürlüğü 101 dersi verdiği yayında Dalkuç da argümansızlık dalında dünya rekoru kırmayı denedi. İkisini de izlemek keyifliydi.

3. Kübra Uzun’la İşte Hayatınız

Sanatçı, radyocu, simitçi, gazozcu, aktivist ve DJ Kübra Uzun‘un kendi hayatından yola çıkan ve Berlin’deki Volksbuehne Tiyatrosu’nun dijital sezonunda yer alan A Trans History Sung performansının prömiyeri yapıldı. Kübra’nın Instagram uygulaması üzerinden şarkılar ve hikayelerle gerçekleştirdiği performansı Onur Karaoğlu yönetiyor.

4. Yeni Başlayanlar İçin TERF

Trans aktivist Sema Semih temmuz ayında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin düzenlediği bir webinar’a katılmıştı. Sema’nın Trans Dışlayıcı Radikal Feminizm (TERF) üzerine yazdığı tezi ve iki yıldır süren (ya da gündemimiz meşgul eden) TERF meselesine dair zihin açıcı şeyler söylediği bu yayın artık YouTube’da.

5. Ankara’nın Öte’si

Benim hakkında zerre fikrimin olmadığı sayısız konuda (video oyunları, tarot, fal, etc.) alim olan, oyun aleminin kraliçesi, sosyal medyanın sabır taşı madiliçesi Arya B. Zencefil, sayısız maharetine bir yenisini ekledi. Twitter hesabından haftalar evvel queer içerik üretenlere yaptığı çağrı ete kemiğe büründü ve [öte], label+’a dönüştü.

Farklı seslerin kendilerini bulacakları bir alan olarak kurulan organizasyon queer sanatçılarla izleyiciler arasında bir köprü kurmayı hedefliyor. [öte], label+’ın üretimlerini ve gelişmeleri Instagram’da takip edebilir, ilk işi olan drag sanatçıları Midnight X & Deniz Aşırı’nın Ritimkurgu adlı çalışmalarını Spotify’da dinleyebilirsiniz. Arya B. Zencefil’in yönettiği, sözü Deniz Aşırı‘ya, müziği Midnight X‘e ait olan Kur’un videosu da yayında.

Author

  • Bawer

    Velvele Kurucu Yayın Yönetmeni, gazeteci, çevirmen, editör, LGBTİ+ ve göçmen hakları aktivisti.