Kıssa: Aseksüel Hikaye

2010 yılından bu yana 25-31 Ekim arası Aseksüel Farkındalık Haftası olarak kutlanıyor. Deniz Gedizlioğlu tarafından hazırlanan Kaos GL Çeviri Sözlüğü‘nde Aseksüel şöyle tanımlanıyor:

“Genel olarak cinsel çekim ya da bir başkasıyla gerçekleştirilecek cinsel pratiklere yönelik arzu duymayan insanları tarif etmek için kullanılsa da aseksüellik, cinsel çekimin değişkenlik göstermesiyle (veya böyle bir çekim olmamasıyla) tanımlanan geniş bir cinsel yönelim spektrumudur. Cinsel arzunun varlığına rağmen bilinçli olarak cinsel eylemden geri durmaktan tamamen farklıdır, zira aseksüellik bir seçim değil, bir yönelimdir. Nitekim kimi aseksüel insanlar seks yapar ve farklı düzeylerde cinsel çekim de hisseder. Ayrıca cinsel çekim duymayan biri; romantik çekim ya da fiziksel çekim gibi, insan benliğinin farklı yönlerini oluşturan başka çekim biçimlerini deneyimleyebilir. Aseksüel kişiler kendilerini tanımlamak için çeşitli terimler kullanıyor olabilir. Aseksüel, demiseksüel ve gri aseksüel bunlardan bazılarıdır.”

Velvele haftayı Megan Delany‘nin animasyonu Aseksüel Story (Aseksüel Hikaye) ile kutluyor.

LGBTİ+ kısalara yer verdiğimiz Kıssa’da yer verdiğimiz üç dakikalık yapımın aseksüel yelpazesindeki her insanı tarif etmediğini, her aseksüel cinsellikle ilgili bir şey görmekten rahatsız olur gibi bir algıyı pekiştirmemesi gerektiği notuyla paylaşıyoruz. İyi seyirler…

megandelany.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.