Şehir Hatları • Londra’dan Hasan Bölücek

Velvele’nin “Göçü Konuşmak” dosyası için hazırladığımız Şehir Hatları podcast’inde Türkiyeli göçmen LGBTİ+’ların hikayelerinin peşine düşüyoruz. Ülkeden neden ayrıldılar, yeni şehirlerinde neler yaşadılar ve yaşıyorlar, göçmen bir lubunya olarak deneyimledikleri hayatlarında neleri değiştirdi ya da etkiledi gibi sorulara yanıtlar arıyoruz. En önemlisi de Türkiye ile ve ülkede sürmekte olan LGBTİ+ mücadelesiyle ilişkileri nasıl bir seyir izledi, kendilerinden dinliyoruz.

Göçü Konuşmak dosyamızın sunuş yazısında da belirttiğimiz gibi ülkeden göçmek zorunda kalmış ya da kendine yeni bir hayat kurmuş LGBTİ+’ların Türkiye’deki hak mücadelesinin ne denli bir parçası olduğu, Türkiye’de yaşananlara dair ne ölçüde söz söylediğine ilişkin hararetli, zaman zaman da heves kırıcı tartışmalar var. Bu tartışmalar yeni önyargıları doğurmaya devam ediyor. Bu podcast serisinde hem bu olumsuz ve dışlayıcı algıyı değiştirmeyi arzuluyor hem de diasporadaki lubunyaların hikayelerinin ve mücadelelerinin ülkede sürmekte olan mücadeleden neden ayrı düşünülemeyeceğini anlatmak istiyoruz. Ve bunun için sözü gidenlere veriyoruz.

Velvele editörlerinden Bawer’in hazırlayıp sunduğu, Nesli Uras’ın editörlüğünü yaptığı Şehir Hatları üçüncü seferini Londra’ya yapıyor. Bölümün konuğu Hasan Bölücek‘le Kaos GL’nin hayatını nasıl değiştirdiğini, cezaevi deneyiminden Londra’ya gitmesiyle sonuçlanan süreci, iltica başvurusu, yaşadığı ekonomik ve kültürel zorlukları ve 15 yıllık serüvende hem LTürkiye ile olan ilişkisinin nasıl dönüştüğünü konuştuk.

Şehir Hatları’nı ve Velvele Podcast kanalındaki diğer podcast’leri dinleyebileceğiniz diğer platformlar için tıklayın.

Sponsored by the Rosa Luxemburg Stiftung with funds of the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of the Federal Republic of Germany. The content of the publication is the sole responsibility of Velvele and does not necessarily reflect the position of RLS”.

Author

  • Bawer

    Velvele Kurucu Yayın Yönetmeni, gazeteci, çevirmen, editör, LGBTİ+ ve göçmen hakları aktivisti.