Velvele Seçim Bülteni #8

14 LGBTİ+ derneği ortak bildiri yayımlayarak, muhalefeti LGBTİ+’ları savunmak için somut adımlar atmaya, nefret söylemini besleyen Cumhur İttifakı’na karşı durmaya ve LGBTİ+’ların insan ve vatandaşlık haklarını korumaya çağırdı.

SPoD, LGBTİ+’lar için “Seçim 2023” kılavuzunu yayınladı. Kılavuz, LGBTİ+’ların sandıkta yaşayabileceği çeşitli ayrımcılık türlerine ve ayrımcı muamele konusunda neler yapabileceklerine ilişkin sık sorulan sorulardan ve cevaplardan oluşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1-11 Mayıs tarihleri arasındaki 11 günlük süreçte LGBTİ+’ları 16 kez hedef aldı. Erdoğan’ın ülke genelindeki 14 mitingde ve iki yayında LGBTİ+ karşıtı söylemlerini tekrarladı. 

SPoD’un “LGBTİ+ Hakları Sözleşmesi” toplam 58 milletvekili adayı tarafından imzalandı. Adayların partilere göre dağılımı şöyle: 30 TİP, 24 Yeşil Sol Parti ve 4 CHP.

Muharrem İnce, kendisine ait olduğu iddia edilen seks kasetinin internete sızdırılmasının ardından Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden çekildi ancak herhangi bir adaya desteğini açıklamadı. Geri çekilmeden önce anket şirketleri İnce’nin oy oranını %2 olarak tahmin ediyordu. İnce seçmenlerinin çoğunun muhalefetin adayı Kılıçdaroğlu’na oy vermesi bekleniyor. Kılıçdaroğlu, seks kaseti skandalının Rusya’nın seçimlere müdahalesinin bir parçası olduğunu iddia etti. Rus hükümeti iddiaları yalanlarken, Kılıçdaroğlu iddialarını destekleyen somut delilleri olduğunu söyledi. AKP kaset skandalını CHP’nin üzerine yıkmaya çalışsa da sızıntıyı yapan hesabın daha önce AKTROL paylaşımları yaptığı ortaya çıktı.

Yurtdışında seçime katılım %53 olarak belirlendi ve oy verme işlemi rekor bir katılımla sona ermiş oldu. Yaklaşık 1,8 milyon oy şimdiden Ankara’ya taşındı ve oyların tasnifine başlandı.

Türkiye’de seçimleri takip etmek için gelen iki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcisinin Türkiye’ye girişi yasaklandı. 

İstanbul Barosu’ndan 2500 avukatın, seçim güvenliğinin sağlanması için seçimlerde gönüllü olarak görev yapacağı duyuruldu

Sponsored by the Rosa Luxemburg Stiftung with funds of the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of the Federal Republic of Germany. The content of the publication is the sole responsibility of Velvele and does not necessarily reflect the position of RLS”.

Author