8 Mart Listelerini Üçledik

Velvele’de 8 Mart coşkusu devam ediyor. Dün feminist gece yürüyüşleri öyle güzeldi ki, hala mutluluktan sarhoşuz. Fotoğraflara, videolara bakmaktan gözlerimizi alamıyoruz. Bu coşku bir günle sınırlı kalmasın, tüm haftaya, yıla yayılsın istiyoruz. Bu nedenle dün yayımladığımız, büyük ilgi gören Feminist Temaşa şarkı listemizin verdiği enerjiyle iki yeni listeyi sizlerle paylaşıyoruz.

Bunlardan ilki, müzisyen Sezgin İnceel‘in kendisine ilham veren kadın+ müzisyenlerden oluşan listesi. İnceel’den dinleyelim:

“Velvele benden 8 Mart için bir liste yapmamı rica ettiğinde ‘ne haddime?’ diye düşündüm önce. Ama bir taraftan da hikayeleri bana ilham veren kadın+ların şarkılarını bir araya getirmek arzusunu durduramadım. O yüzden fazla konuşmadan lafı sadece müziğe ve kadın+lara bırakmak istiyorum. Rock’n’roll’un ilk yaratıcılarından Sister Rosetta Sharp ve Memphis Minnie, Elvis’ten önce Hound Dog’u seslendirmiş açık lezbiyen kimlikli Big Mama Thornton, ‘Kahrolacası kolonyalistler’ diye çığlık çığlığa bağıran Björk, Kırım Tatar Sürgününü yaşamış büyük büyük anneannesinin hikayesini anlatan Jamala, cinsiyet ikililiğine karşı söven Ryan Cassatta, ailesi bir drone bombası tarafından öldürülmüş dokuz yaşındaki Afgan bir kızın öyküsünü dillendiren ANONHI, yaşadığı zor hayata ve kadınlara fazla alan açılmayan bir dönemde yaşamasına rağmen üretimini hiç durdurmamış Clara Schumann ve niceleri. Trans kadınlar için, cis kadınlar için ve LGBTİ+lar için özgürlük, eşitlik, adalet bayrağının daha da yükseklere çıkacağı günlerin ümidi ile.”

Diğer 8 Mart listemiz Hazan Özturan‘dan. Onun listesi dans etmeye doyamayanlara. Kendisinden dinliyoruz:

“Belki de kişisel tarihlerimizin en ilginç 8 Mart’larından birini deneyimliyoruz. Kadın+ların sürekli olarak hedef alındığı, transfobinin güvenli olması gereken alanları düzenli olarak tehdit ettiği bir gerçeklikte, kamusal alandaki varlıklarımız da sokağa çıkma yasaklarıyla kısıtlanmış durumda. Pandemi koşullarında birçok feminist istese de 8 Mart’ta meydanlara koşamıyor. Koşanlarımız bu kez dışarıda olacağı saatleri bile belirleyemiyor. Polis müdahaleleri, gözaltı haberleri, erkek şiddeti, TERFlerin polemikleri, Korona riski o bu şu derken, hepimizin içi şişti. Bu çılgınlığın ortasında, yasaklarla zaptedilemeyen haklı öfkelerimiz bir göz odaya sığacak gibi değil.

“İşte tam da bu noktada, feminist dayanışmanın fiziksel varlıklarımızın çok daha ötesine geçtiğini anımsatacak bir şarkı listesi hazırlamak istedik. Göz göz odalar virtüel beraberliklere dönüşsün, oynat tuşuna basan herkes oynamaya başlasın, kolektif hafızalarımızın yapıcı öfkesiyle gerdan kıralım istedik. 

“Düşünün ki salgın yok, gece yürüyüşü bitmiş, after partiye akılmış; yorgun ama mutluyuz… Ellerde kadehler, dillerde hala sloganlar. Biri dürtüyor, ‘kalk kız oturmaya mı geldik’. Tam ayaklanırken “Kırıta kırıta direniyoruz” döviziyle biri geçiyor ve müzik başlıyor…”

Ne neşemiz solsun ne şarkılar sussun! Ne direncimiz azalsın ne dayanışmamız! Bu karanlık günleri birbirimize tutunarak aşacağız. Ne aşağı bakacağız, ne kimseyi sahipsiz bırakacağız!

Yaşasın 8 Mart!

Author

Bir Cevap Yazın