Gökkuşağı Bayrağı Artık Daha Kapsayıcı

LGBTİ+ mücadelesi şüphesiz ki kendini eleştirmek ve dönüştürmek için en fazla çaba gösteren hareketlerden biri. Eşcinsel şemsiyesinden sıyrılıp, lezbiyen, biseksüel ve transların başlattıkları tartışmalar sayesinde GLBT’ye, ardından LGBT’ye dönüşen kısaltma bugün interseksler, nonbinary’ler gibi var oluşları da kapsayarak gelişti. Bu ilerleme karşısında gökkuşağı bayrağının da dönüşmesi kaçınılmazdı.

Grafik tasarımcı Daniel Quasar içinde bulunduğumuz politik iklim ve hareketin içinde süren tartışmalardan aldığı ilhamla Gilbert Baker‘ın 1978’de tasarladığı gökkuşağı bayrağını güncelledi. Mücadelemizin sembolü artık daha kapsayıcı.

Quasar yeni gökkuşağı bayrağına beş şerit ekledi. Açık mavi, beyaz ve pembe Monica Helms‘in 1999’da tasarladığı trans bayrağının renkleri. Siyah ve kahverengi şeritlerse siyahlar ve Latinler olmak üzere, marjinalize edilen beyaz olmayan queer toplulukları temsil ediyor. Tasarımcı bu renklerin aynı zamanda HIV+’ları da temsil ettiğini söylüyor.

“İçinden geçtiğimiz süreç bu bayrağın artık güncellenme vaktinin geldiğini ve daha fazla insanı kapsaması gerektiğini düşündürttü” diyen Quasar yeni eklediği şeritlerin bir oku andırmasının da ilerlemeyi sembolize ettiğini belirtiyor.


Author

1 Comment

Comments are closed.