BFI Flare 2020 Programı Alev Alev

Onur Yaşar

Londra’nın en kapsamlı LGBTİQ+ film festivali BFI Flare‘in 34.’sü için geri sayım başladı. Dünyanın dört bir yanından kısa ve uzun metrajlı queer temalı filmleri izleyiciyle buluşturan organizasyon 18-29 Mart tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Aynı zamanda Londra Film Festivali’ni de düzenleyen British Film Institute bu yılın programını açıkladı ve BFI Flare’le ilgili heyecan da arttı.

Özel gösterimler

2013 yazında New York’ta tanışan Ben ve Sam’in yakınlaştıkça çocukluk travmalarına kadar uzanan açılmalarını anlatan Cicada, 18 Mart Çarşamba günü festivalin açılışını yapıyor. Filmi birlikte yazan Sheldon D. Brown ve Matthew Fifer aynı zamanda başrolleri paylaşıyorlar.

Laverne Cox‘ın yapımcılığını da üstlendiği, Sam Fendes‘in yönettiği Disclosure: Trans Lives on Screen, sinema ve televizyon tarihinde trans temsilini ve Hollywood’un cinselliğe dair yargılarımızı nasıl şekillendirdiğini irdeleyen zihin açıcı bir belgesel. Cox’ın yanı sıra Lilly WachowskiYance FordMj RodriguezJamie Clayton ve Chaz Bono gibi isimler transların eğlence sektöründe var olmaya çalışırken ne gibi zorluklarla karşılaştıklarını anlatıyorlar.

Kapanış filmi Summerland, Olivier ödüllü oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni Jessica Swale‘in ilk sinema filmi. Filmin başrol oyuncularından biri Black Mirror‘ın efsane bölümü San Junipero’da hepimizi kendine aşık eden Gugu Mbatha-Raw.


Kalpler, bedenler, zihinler…

Festivalde ayrıca Kalpler, Bedenler ve Zihinler olmak üzere üç kategori bulunuyor. Kalpler aşk, romans ve arkadaşlık; Bedenler seks, kimlik ve dönüşüm; Zihinler de sanat, siyaset ve toplulukla ilgili yapımları kapsıyor. Geçtiğimiz yılın en ses getiren LGBTİQ+ filmlerinin yer aldığı Yılın En İyileri bölümündeyse Pedro Almodovar‘ın Acı ve Zafer‘i, Parazit olmasaydı yabancı film Oscar’ını alacağına neredeyse herkesin emin olduğu Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, Gürcistan sinemasının açılma filmi olan Ve Sonra Dans Ettik ile Booksmart izleyicilerle buluşacak. 

Özgürlük için beş film

BFI Flare beş yıldır olduğu gibi bu yıl da #FiveFilms4Freedom kampanyasıyla LGBTİQ+ filmlerin gösteriminin kısıtlı ya da yasaklı olduğu ülkelerdeki seyircilerin izleyebileceği beş kısa filmi internetten ücretsiz olarak yayınlayacak. Filmleri dünyanın her yerinden izleyebileceğiniz adres şurada

Film gösterimlerine ek olarak festival süresince BFI Southbank’de ücretsiz partiler olacak. Yolunuz bu tarihlerde Londra’ya düşecek olursa ya da hali hazırda şehirde yaşıyorsanız birkaç film izlemeyi ve partilerden birine katılmayı programınıza mutlaka ekleyin. Festivaldeki tüm filmlere ve takvime şuradan ulaşabilirsiniz.

Author