Klasik ama Queer

İstanbul’da yaşayan queer aktivist, DJ ve şarkıcı Kübra Uzun Onur Ayı vesilesiyle uzun süredir sosyal medya hesaplarında bahsettiği ve eserlerini paylaştığı klasik batı müziğinde tarih yazan queer bestecileri bir araya getirdi. Spotify’da paylaştığı listeyi ricamız üzerine Velvele okuyucularıyla da paylaşmaya karar verdi.

Benjamin Britten, Francis Poulenc, Pyotr Ilyich Tchaikovsky, George Frideric Handel, Arcangelo Corelli, Aaron Copland, Samuel Barber, Leonard Bernstein, Franz Schubert, John Cage… Bu isimler klasik batı müziğinde erken barok dönemden günümüze adından sıklıkla söz ettiğimiz, literatüre hatırı sayılır öneme sahip eserler bırakmış ve çağdaşlarını etkileyen queer bestecilerden sadece birkaçı. Kulağınıza aşina gelecek eserleri de duyacağınız Pride Özel çalma listesi bu isimlere, listeye koyamadığım tüm queer bestecilere ve sizlere gelsin” diyor Kübra ve ekliyor:

“İyi gelsin, şifa versin; onur ayımız kutlu olsun!”

Foto: Ömer Tevfik Erten

Klasik müzik seven okuyucularımız için Kübra Uzun’nun programlarından da bahsetmemek olmaz.

Year Zero ile yaptığı Uvertür bunların ilki. Her ayın son salı günü gerçekleşiyor ve 90 dakika sürüyor. Q-BRA seçtiği bir bestecinin eserlerini ve önemini inceliyor. İlk program bu senenin aynı zamanda 250. doğum yılı oluşu sebebiyle Beethoven‘a ayrıldı. 30 Haziran’daki programda Brahms‘ı inceliyor olacak. Ardından da Bach. Böylece 3B’ler: Üç büyük Alman besteci sarmalını tamamlamış olacak.

Bir diğer projesi Bizim Dışımızda Gelişen Olaylar’la yaptığı “Klasik Kübra“. 15 günde bir cuma günü yayınlanıyor ve 15-20 dakika arasında sürüyor. Bir eser seçiyor, önce hakkında kısa bir bilgi veriyor, analiz yapıyor, sonrasında da eserin performansını izletiyor.

Programın ilk üç bölümünün linkleri aşağıda:

1. Bölüm: Ludwig van Beethoven
2. Bölüm: Ulvi Cemal Erkin
3. Bölüm Antonio Vivaldi

Üçüncü proje ise ROOT’la gerçekleştirdiği, özel bir ismi olmayan program. 15 günde bir perşembe günleri yayınlanan bir saatli programda seçtiği eserleri çalıyor ve ufak ufak da laflıyor.

Şu adresten dinleyebilirsiniz.

Author